Burun Ameliyatı Burun Estetiği

Rinoplasti Gençler İçin Uygun Bir Prosedür Müdür?

Gençlerde Rinoplasti

Gençlerde Rinoplasti en sık yapılan plastik cerrahi prosedürüdür. İşlem, burnun görünümünü iyileştirir ve hastanın diğer yüz özelliklerine göre hizalar. Fiziksel görünüm, gençlerin güveninde kilit bir rol oynar, ancak bir rinoplasti prosedürü yalnızca genç duygusal olarak olgunlaşmışsa ve bu değişikliği ailesiyle birlikte iyice tartıştıysa düşünülmelidir.

Gençlerde Rinoplasti Ameliyatı Yapılabilir Mi?

Gençlerde Rinoplasti

Burunlar genellikle erken yaşlara kadar gelişmeyi tamamlamaz – genellikle kızlar için 14-15 ve erkekler için 16-17. Rinoplasti prosedürü sadece burun büyümesi bittikten sonra yapılmalıdır ve deneyimli bir cerrah bunu anlayabilir. Burun büyümesi sona ermeden önce bir rinoplasti yapılırsa, büyüme devam edeceği için ileride burun asimetrik bir hal alabilir veya doğal görünmez hale gelebilir. Bu sebeple gelecekte revizyon rinoplasti gerektirebilir.

Gençlerde uygulanacak burun estetiği yüz görünümünü iyileştirebilir veya yapısal hataları düzeltebilir. Nazal anatomi tamamen geliştikten sonra, potansiyel hastaların burunla ilgili içsel sorunları varsa, horlama problemi varsa, nefes almada zorlanıyorsa veya burun tıkanıklığına neden olabilecek sapmış bir septum problemi varsa burun estetiği prosedürü uygulanabilir. Fiziksel anormallikler gençlerde de ortaya çıkabilen problemlerdir. Bu dış anormallikler türleri arasında septumda kemer, orantısız burun veya burun delikleri, çarpıklık veya bir burun ucu bulunur.

Bir gencin burnunun gelişmesi bitmiş olsa da, rinoplasti sadece hastanın yüz ameliyatı için duygusal olgunluğa sahip olması durumunda yapılmalıdır. Eğer genç birey yakın zamanda bir burun estetiği için arzularını dile getiriyorsa, bunun sebebinin ne olduğu araştırılmalıdır. Genç hastalarda; yeni bir arkadaş grubuna girmişse veya yakın zamanda yeni bir okulda başlamışsa, bir burun estetiği arzusu akran baskısından kaynaklanıyor olabilir. Bu tür durumlarda, rinoplasti muhtemelen dürtücüdür ve cerrahınız prosedürü kabul etmemelidir.

Genç bireylerde burun ameliyatından önce, ebeveynler ve gençler, cerrahla prosedürün yararları ve riskleri hakkında kapsamlı bir şekilde konuşmalıdır. Aşağıdakiler bulunan riskler kalıcı olabildiği gibi ve geçici de olabilir:

  • Uyuşma
  • Burun kanamaları
  • Skar (Yara İzi – Açık Burun Estetiği Prosedüründe)
  • Kan damarı patlaması
  • Şişme
  • Sinir hasarı
  • Revizyon rinoplasti

Gençlerde rinoplasti büyük bir karardır. Bu sebeple, burun ihtiyaçlarını gidermek için derinlemesine bir hasta değerlendirmesi son derece önemlidir. Bireyin prosedürü idare edebilecek kadar olgun olmasını, doğru sebeplerle yapmasını ve rinoplasti sonuçları hakkında gerçekçi beklentileri olduğundan emin olunmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like