Septoplasti

Genel Bakış

Septoplasti (SEP-toe-plas-tee) kaymış bir septumu düzeltmek için cerrahi bir prosedürdür – iki burun deliğinizi bölen kemik ve kıkırdak yer değiştirmesi. Ameliyat sırasında burun septumunuz düzeltir ve burnunuzun ortasında yeniden konumlandırılır. Bu, cerrahınızın nazal septumunuzun parçalarını doğru konuma yerleştirmeden önce kesmesini ve çıkarmasını gerektirebilir.

Septoplasti planlarken, cerrahınız semptomlarınızı – solunum zorluğu gibi – ve burnunuzun fiziksel yapısını ve özelliklerini dikkate alır. Cerrahınızla burun kıkırdağı eğriliği ameliyatının sizin için neler başarabileceği hakkında konuşun.

Septoplasti Neden Yapılır?

Septumun bir miktar kaymış olması yaygın görülen bir durumdur. Kaymış bir septum şiddetli olduğunda, burnunuzun bir tarafını tıkayabilir ve hava akımını azaltabilir, bu da burnunuzun bir veya her iki tarafından nefes almada zorlanmaya neden olabilir.

Sapmış bir septumun burun içinden hava akışının kuruma etkisine ek olarak maruz kalması bazen bazı kişilerde kabuklanma veya kanamaya neden olabilir. Septoplasti, kıkırdak, kemik veya her ikisini keserek, yeniden konumlandırarak ve değiştirerek burun septumunu düzeltir.

Septoplasti
Septoplasti

Burun içinden nefes almada zorluk gibi – yaşam kalitenizi önemli derecede etkileyen- semptomlar yaşarsanız, sapmış bir septumu düzeltmek için ameliyatı düşünebilirsiniz.

Septoplasti Riskler

Tüm büyük ameliyatlarda olduğu gibi, septoplasti de kanama, enfeksiyon ve anesteziye ters reaksiyon gibi riskler taşır.

Diğer olası riskler şunlardır:

  • Cerrahiye rağmen burun tıkanıklığı gibi önceki semptomlarda sebat
  • Aşırı kanama
  • Burnunuzun şeklindeki bir değişiklik
  • Septumda bir açıklık (septal perforasyon)
  • Koku anlamında bir azalma
  • Burun boşluğunda boşaltılması gereken bir kan topluluğu (septal hematom)
  • Üst dişeti veya dişlerde geçici bir hissizlik

Bu komplikasyonların bazılarını tedavi etmek için ek ameliyat gerekebilir veya ameliyatın sonucu beklentilerinize uymuyorsa. Ameliyattan önce spesifik riskleriniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Septoplasti Sonuçları

Sonuçlar çoğunlukla stabil olmasına rağmen, kıkırdak ve doku zamanla yavaş yavaş hareket edebilir veya yeniden şekillenebilir. Nazal dokular ameliyattan üç ila altı ay sonra nispeten stabildir. Bununla birlikte, bazı değişiklikler ameliyat sonrası bir yıl veya daha fazla sürebilir.

Çoğu insan kıkırdak eğriliği ameliyatının sapma septumunun neden olduğu nefes alma zorluğu gibi semptomlarını iyileştirdiğini fark eder. Kıkırdak eğriliği ameliyatı ile bekleyebileceğiniz iyileşme düzeyi değişebilir.

Bazı insanlar semptomlarının ameliyattan sonra bile devam ettiğini ve burun ve septumu daha da iyileştirmek için revizyon septoplasti yaptırmayı tercih ettiğini tespit eder.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like