Burun Estetiği

Rinoplasti’ye Hazırlık

Burun estetiği için iyi bir aday olup olmadığınızı anlamak için önce cerrahınızla görüşmelisiniz. Ameliyatı neden istediğinizi doğru ve eksiksiz ameliyat sonucunuzun başarılı olabilmesi için son derece önemlidir.

Cerrahınız tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve mevcut ilaçlar ile tıbbi durumlar hakkında size bilgi verecektir. Aşırı kanamaya neden olan bir hemofili hastalığınız varsa, cerrahınız muhtemelen herhangi bir elektif cerrahiye karşı öneride bulunacaktır.

Cerrahınız, ne tür değişiklikler yapılabileceğini belirlemek için burnunuzun içindeki ve dışındaki cilde yakından bakarak, fiziksel bir muayene yapacaktır. Cerrahınız kan testleri veya başka laboratuar testleri isteyebilir.

Cerrahınız ayrıca burun estetiğine ek herhangi bir ameliyatın aynı anda yapılması gerekip gerekmediğini de size önerebilir. Örneğin, bazı insanlar çene büyütme ameliyatını genellikle rinoplasti’ye ek bir prosedür olarak tercih etmektedirler.

Genellikle burun estetiği için cerrahınıza başvurduğunuzda, cerrahınız çeşitli açılardan burnunuzun fotoğraflarını çekerek size uygun bir tasarım ve ameliyat planı yapacaktır. Bu çekim ameliyatın uzun vadeli sonuçlarını değerlendirmek için kullanılacak ve ameliyat sırasında yapılacak olan sonuç için referans olacaktır.

Ameliyatınızın masraflarını tam olarak anladığınızdan emin olun. Burun estetiği ülkemizde kozmetik bir işlem olarak görüldüğünden sigorta kapsamına girme olasılığı çok düşüktür.

Ameliyattan iki hafta önce ve iki hafta sonra ibuprofen veya aspirin içeren ağrı kesicilerden kaçınmalısınız. Bu ilaçlar kanın pıhtılaşma sürecini yavaşlatır ve daha fazla kanamanıza sebep olur. Cerrahınıza mutlaka kullandığınız ilaçları ve takviyeleri söyleyin.Böylece devam edip etmeme konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır.

Sigara iyileşme sürecini yavaşlattığı için sigara içenler rinoplastide iyileşme konusunda daha fazla zorluk çekmektedir. Nikotin kan damarlarınızı daraltır ve dokuların daha geç iyileşmesine neden olur. Ameliyattan önce ve sonra sigarayı bırakmak iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like