Farenjit

Burundan Nefes Almanın Faydaları ve Zararları

Burun Estetiği Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Burun ve Burun Anatomisi

Burun Estetiği

Burun Estetiği 14 Ekim, 18:17'de eklendi

Burun Estetiği diğer adıyla Rinoplasti, burun fonksiyonları ön planda tutularak doktor ve hastanın ortak vereceği kararla buruna şekil vermektir. Burun estetiğinde burun dikleştirme, burun küçültme, burnun kemiğini törpüleme, burundan et veya kemik alma gibi birçok farklı yöntem uygulanmaktadır.

Burun estetiği alınması kararını etkileyen birçok faktör vardır. Rinoplasti operasyonuna başlarken ilk yapılması gereken kişinin burun fonksiyonlarını değerlendirmektir. Şayet nefes almayı zorlaştıran bazı sorunlar mevcutsa onlar düzeltilir. Burun organının ana çatısını meydana getiren kıkırdaklardaki eğrilikler veya konka denilen yapılardaki büyümeler burun boşluğunu tıkayarak nefes almayı zorlaştırabilir. Bunların dışında derin nefes alırken burunda bir çökme ya da öne doğru düşme varsa bu sorunlarında düzeltilmesi gerekir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Öncesi

Kapalı Burun EstetiğiBurun estetiği yaptırmaya karar veren hasta doktoruyla görüşüp, uygulanacak işlemler ve operasyon süreci hakkında detaylı bilgi almalıdır. Hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda cerrahında tavsiyeleriyle uygulanacak işlemlere ve burnun yeni şekline karar verilir.

Ameliyat öncesinde kullanılan herhangi bir ilaç varsa bu durum mutlaka doktora söylenmelidir. Burun estetiği operasyonu öncesinde yapılacak muayenede doktor, hastanın sigara ve ameliyatı zorlaştırıcı ilaçları bırakmasını tavsiye edebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği operasyonu yaklaşık 1-3 saat arası sürebilmektedir. Ameliyatın ardından hasta bir gece hastanede dinlendirilir. Yapılan ameliyatın türüne göre, burnu 4-5 gün kadar sabit tutmak, kemiklerin iyileşmesi ve dokuların kaynaması için burun içinde tampon ve burun üstüne atel koyulur. Yaklaşık bir hafta kadar yüzde şişlik ve ödem olabilir. Bunlar ilerleyen günlerde hızla gerileyecektir. 1-1,5 ay kadar sonra burnun istenen ve planlanan şekli ortaya çıkacaktır. Burnun tamamen iyileşmesi ise 6-12 ay sürebilmektedir. Estetik operasyondan sonraki iyileşme sürecinin ardından burun bölgesinde herhangi bir iz kalmaz.

Burun estetiği sonrası taburcu olunduktan sonra günlük yaşama geri dönülebilir fakat hastalar genellikle burunlarında tampon ve alçı bulunması nedeniyle dışarı çıkmayı pek fazla tercih etmezler. Alçı ve tamponlar operasyon sonraki 5. günde alınır ve burnun üzerine ufak bir bant yapıştırılır. Bu bant ise yaklaşık 14 gün sonra çıkartılır. Kısacası ameliyat sonrası sosyal yaşama dönmek, hastanın tercihine bağlıdır.

Burun Estetiği Herkese Yapılabilir mi?

Ciddi burun tıkanıklığına sebep olan ve nefes alımını zorlaştıran sağlık sorunlarında rinoplasti ameliyatı hemen uygulanmalıdır. Fakat burunda herhangi bir sağlık problemi bulunmuyorsa ve ameliyat sadece estetik amaçlı gerçekleştirilecekse kişinin gelişimini tamamlanması beklenmelidir.

Her birey dış görünüşüne, yüz ve vücut güzelliğine önem verir ve buna bağlı olarak orantılı yüz hatlarına sahip olmak ister. Burun, insan yüzünün estetik görünümünü en çok etkileyen organdır. Gelişen teknoloji ve ileri tekniklerle burun estetiği operasyonları çok daha acısız ve kolay hale gelmiştir. Böylece rinoplasti yaptırmak isteyen kişilerin talebi son dönemlerde artmıştır. 

Yorumlar

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] Burun estetiği; her yaştan erkeklere ve kadınlara yapılabilmektedir. Burun yeniden şekillendirilmesi, genç hastalar için de en popüler kozmetik cerrahi işlemlerden biridir, ancak kozmetik cerrahlar, genç bir hastanın rinoplasti için hazır olup olmadığının değerlendirilmesinde özel özen gösterirler. Fiziksel olarak, burun tamamen gelişmelidir – tipik olarak kızlar için 14 yaş civarında, erkekler için 16 yaşına kadar. Genç hastalarda ayrıca duygusal olgunluk ve kozmetik cerrahi işlem hakkında anlayış göstermek gerekir. […]

trackback

[…] kadar gelişmeyi tamamlamaz – genellikle kızlar için 14-15 ve erkekler için 16-17. Rinoplasti prosedürü sadece burun büyümesi bittikten sonra yapılmalıdır ve deneyimli bir cerrah bunu […]

trackback

[…] Burun estetiği yaptırmanın çeşitli sebepleri olabilmektedir. Kişi burun eğriliği sebebiyle rahat nefes alamıyor ise sağlık nedeniyle estetik operasyon yaptırabilir. Burun düzleştiği zaman kişi de daha rahat nefes alacaktır. Fakat genelde burun estetiği ameliyatları estetik ve güzellik kaygısı ile yaptırılmaktadır. Tabi ki herkes kusursuz bir vücut hatlarına sahip olarak doğmuyor. Maalesef bazı kişiler genetik olarak çok hoş bir burun görünümüne sahip iken bazı kişiler genetik yada çevresel etkenler sonucunda göze hoş gelmeyen bir burun yapısına sahip olabiliyor. Hal böyle olunca kişiler de çareyi burun estetiğinde buluyor. Şimdi açık konuşmakta fayda var diye düşünüyorum. İnsanın asıl amacı üremek ve neslini devam ettirmektir.… Read more »

Uyarı! Sayfa içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi amacıyla kullanılamaz. Herhangi bir hastalık ile ilgili şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sizi en son eklenen yazılar ile bilgilendirmek istiyoruz.