Burun Estetiği

Burun Estetiği

Kapalı Burun Estetiği

Burun Estetiği diğer adıyla Rinoplasti, burun fonksiyonları ön planda tutularak doktor ve hastanın ortak vereceği kararla buruna şekil vermektir. Burun estetiğinde burun dikleştirme, burun küçültme, burnun kemiğini törpüleme, burundan et veya kemik alma gibi birçok farklı yöntem uygulanmaktadır.

Burun estetiği alınması kararını etkileyen birçok faktör vardır. Rinoplasti operasyonuna başlarken ilk yapılması gereken kişinin burun fonksiyonlarını değerlendirmektir. Şayet nefes almayı zorlaştıran bazı sorunlar mevcutsa onlar düzeltilir. Burun organının ana çatısını meydana getiren kıkırdaklardaki eğrilikler veya konka denilen yapılardaki büyümeler burun boşluğunu tıkayarak nefes almayı zorlaştırabilir. Bunların dışında derin nefes alırken burunda bir çökme ya da öne doğru düşme varsa bu sorunlarında düzeltilmesi gerekir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Öncesi

Kapalı Burun EstetiğiBurun estetiği yaptırmaya karar veren hasta doktoruyla görüşüp, uygulanacak işlemler ve operasyon süreci hakkında detaylı bilgi almalıdır. Hastanın istek ve beklentileri doğrultusunda cerrahında tavsiyeleriyle uygulanacak işlemlere ve burnun yeni şekline karar verilir.

Ameliyat öncesinde kullanılan herhangi bir ilaç varsa bu durum mutlaka doktora söylenmelidir. Burun estetiği operasyonu öncesinde yapılacak muayenede doktor, hastanın sigara ve ameliyatı zorlaştırıcı ilaçları bırakmasını tavsiye edebilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Burun estetiği operasyonu yaklaşık 1-3 saat arası sürebilmektedir. Ameliyatın ardından hasta bir gece hastanede dinlendirilir. Yapılan ameliyatın türüne göre, burnu 4-5 gün kadar sabit tutmak, kemiklerin iyileşmesi ve dokuların kaynaması için burun içinde tampon ve burun üstüne atel koyulur. Yaklaşık bir hafta kadar yüzde şişlik ve ödem olabilir. Bunlar ilerleyen günlerde hızla gerileyecektir. 1-1,5 ay kadar sonra burnun istenen ve planlanan şekli ortaya çıkacaktır. Burnun tamamen iyileşmesi ise 6-12 ay sürebilmektedir. Estetik operasyondan sonraki iyileşme sürecinin ardından burun bölgesinde herhangi bir iz kalmaz.

Burun estetiği sonrası taburcu olunduktan sonra günlük yaşama geri dönülebilir fakat hastalar genellikle burunlarında tampon ve alçı bulunması nedeniyle dışarı çıkmayı pek fazla tercih etmezler. Alçı ve tamponlar operasyon sonraki 5. günde alınır ve burnun üzerine ufak bir bant yapıştırılır. Bu bant ise yaklaşık 14 gün sonra çıkartılır. Kısacası ameliyat sonrası sosyal yaşama dönmek, hastanın tercihine bağlıdır.

Burun Estetiği Herkese Yapılabilir mi?

Ciddi burun tıkanıklığına sebep olan ve nefes alımını zorlaştıran sağlık sorunlarında rinoplasti ameliyatı hemen uygulanmalıdır. Fakat burunda herhangi bir sağlık problemi bulunmuyorsa ve ameliyat sadece estetik amaçlı gerçekleştirilecekse kişinin gelişimini tamamlanması beklenmelidir.

Her birey dış görünüşüne, yüz ve vücut güzelliğine önem verir ve buna bağlı olarak orantılı yüz hatlarına sahip olmak ister. Burun, insan yüzünün estetik görünümünü en çok etkileyen organdır. Gelişen teknoloji ve ileri tekniklerle burun estetiği operasyonları çok daha acısız ve kolay hale gelmiştir. Böylece rinoplasti yaptırmak isteyen kişilerin talebi son dönemlerde artmıştır. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like