Burun Estetiği

Burun Deformasyonu Nedir?

Burun deformasyonu burun köprüsünün orta kısmı boyunca oluşan baskınlık ya da çökmeyle ortaya çıkar. Burnun yandan görünüşü bir eyeri andırır. Burnun tam olarak çöktüğü yeri gösteren bitişik diyagramda görsel olarak şekil bozukluğu ortaya çıkar. Bu tip anormalliğe görünüşünden dolayı boksör burun deformasyonu de denir.

Burun Deformasyonun Nedenleri Nelerdir?

Burun deformasyonu çeşitli nedenlerle ortaya çıkar. Burun deformasyonu burnun kıkırdak yapısını etkileyen tıbbi bir durumdan kaynaklanabilir. Bunlar arasında Wegener’ın granülomatozu, lepra (Hansen hastalığı olarak da bilinir), bunun yanı sıra polikondrit ve hatta sifiliz bulunur. Bu medikal durumların her biri ile sonuç burun burkulmasının daha sonra çökmesi ile burun kıkırdak yapısında hasara neden olur. Sele burun deformitelerinin çoğunluğu, burundan önceki travmadan kaynaklanır. Burun ameliyatları ya da burun yaralanmaları burun deformasyonuna neden olur. Hasar gören ve zayıflayan septal kıkırdaklar burun deformasyonuna neden olur.

Burun Deformasyonu İçin Cerrahi Çözüm

Deformasyonun düzeltilmesi karmaşık rinoplasti veya yenileme lipoplastı tekniğini ile yapılır. Burun deformasyonu alanında uzman olan bir yüz plastik cerrah tarafından yapılır. Deformasyonun düzeltilmesinde amaç, uygun köprü desteğini geri kazandırmaktır. Burun deformasyonu birçok durumda, bu burun kemiği rekonstrüksiyonu yanı sıra köprü kıkırdağı içerir. Bütün burun deformasyonu cerrahi düzeltmelerinde, burun köprüsü bir miktar büyütülür. 

Burun deformasyonunda uygun şeklin ve desteğin sağlanmasına yardımcı olmak için buruna bir şey eklenmesi gerekir. Rinoplasti pratiğimde, eyer burun deformitesini düzeltmek için en çok kullanılan teknik kıkırdak greftidir. Hafif bir eyer burun deformitesi olan bazı vakalarda, burun köprüsü yeniden oluşturmaya çalışılır. Bunun için septal veya kulak kıkırdak greftleme işlemi yapılır.  

Burun deformasyonu için, burun ucunun anormal rotasyonunu da içeren bir eyer burun deformitesine sahip rinoplasti hastalarında, doğal görünümlü bir burun elde etmek için kapsamlı bir kıkırdak yapısı gereklidir.  Bu rinoplasti hastalarında septal ve / veya kulak kıkırdağı genellikle rekonstrüksiyon için yeterli değildir.. Bu tip eyer burun deformitesi onarımı tipik olarak septum ve kulaktan elde edilenden daha büyük bir greft ile yapılır. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like