Burun Estetiği

Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

  • Burun şekil bozukluğu bulunan kişilere,
  • Burun ucunun görüntüsünden memnun olmayan kişilere,
  • Burun kemiğinde sorun bulunanlara,
  • Burnunu küçültmek isteyenlere,
  • Burnunda eğrilik sorunu olanlara,
  • Kaza sonrası burnu kırılan kişilere,

Erkeklerde burun estetiği ameliyatı daha mı zor?

Kadınlar ve erkelerde burun estetiği ameliyatı tekniklerinde fark olmamakla birlikte cilt, kemik ve kıkırdak dokuda kalınlık ve direnç farkları bulunmaktadır. Bu farklar dikkate alınarak estetik operasyon planlanır. Ameliyat sonrası iyileşme sürelerinde de herhangi bir fark olmaz.

Burun estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Burun estetiği ameliyatının süreleri buruna uygulanacak işleme ve hastanın yaşına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Operasyon genellikle 1-3 saat arası sürmektedir.

Burun estetiği ameliyatından sonra şişlik ve morluk olur mu?

Burun kemiklerine işlem yapılması halinde morluk sorunu görülebilir. Operasyon esnasında her ne kadar önlem alınsa da bazı durumlarda bu problemin önüne geçilememektedir. Morluk yaklaşık 10-15 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Ayrıca eczanelerde satılan bazı kremler de morlukların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Estetik operasyonu sonrasında yüz bölgesi ve göz altlarında şişlik meydana gelebilir. Bu şişlikler yaklaşık 15 gün içinde kendiliğinden geçse de burunda meydana gelen şişliklerin tamamen geçmesi 9 ay kadar sürebilmektedir.

Rinoplasti sonrası hastanede yatılır mı?

Çok komplike olmayan burun estetiği operasyonlarında hasta aynı gün içinde taburcu edilirken daha komplike operasyonlarda ise hasta 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Burun estetiği ameliyatında alçı yapılması şart mı?

Rinoplasti ameliyatı burnun üzerindeki kemiğin kırılarak yapıldığı bir operasyondur. İyileşme içinde kırılan kemiğin yeni iskelete yapışması ve aşırı şişmemesi hedeflenir. Ayrıca kemiklere yapılan müdahale nedeniyle kemiklerin hareketinin engellenebilmesi ancak alçı kullanılarak mümkün olabilmektedir.

Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatından sonra ilaç kullanmak gerekiyor mu?

Tüm cerrahi operasyonlardan sonra olduğu gibi burun estetiği ameliyatından sonrada hastaya reçete edilecek ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu ilaçlar operasyon sonrası oluşan şişlikleri azaltır, ameliyat bölgesini enfeksiyondan koruyarak, ağrı ve benzeri semptomları azaltır.

Burun estetiği ameliyatından sonra gözlük kullanılabilir mi?

Gözlük, burnun kemik bileşkesi üzerine baskı yapacağı için operasyondan sonra kemiklerin iyileşme süresi olan 3-6 ay sonra takılabilir. Bu sürede hastalara lens takmaları tavsiye edilir.

Yaz mevsiminde burun estetiği ameliyatı yapılabilir mi?

Güneşin olumsuz etkileri nedeniyle yaz aylarında burun estetiği ameliyatı pek fazla tercih edilmemektedir. Güneşin temas ettiği bölgelerde tahriş, ciltte kızarıklık, soyulma faktörleri göz önünde bulundurulduğu için bu tür estetik operasyonlara sıcak bakılmaz. Ancak bir sağlık sorunu nedeniyle yapılabilecek burun ameliyatında böyle bir durum söz konusu değildir ve ameliyatın yaz aylarında yapılmasında bir engel yoktur.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like