Burun Estetiği

Burun Estetiği Yaptırmak Günah Mıdır?

Burun estetiği yaptırılmasının günah olup olmadığı halen din alimleri ve profesörleri arasında tartışma konusudur. Bir kısım din bilgini, burun estetiğinin günah olduğunu savunurken, bir kısmı ise bu tip estetik operasyonların günah olamayacağını savunmaktadır. Diyanetin ise estetik konusunda verdiği cevap ‘’Allah’ın yarattığı her şey güzeldir. Estetik yaptırmak Allah’ın verdiğine karşı çıkmak anlamına gelir ve bu durumda günah işlenmiş olur. Ancak hastalık veya rahatsızlık nedeni ile burun estetiği yaptırılması günah değildir’’ şeklindedir.

Bazı din alimleri ise burun estetiği konusunda ‘’Melekler, insan bedenini oluştururken en çok buru organında zorlanırlarmış. Bu yüzden burun şekli kötü olan birinin burun estetiği yaptırması günah olmamalıdır’’ tezini savunmaktadır. Gelişen teknoloji ve modernizasyon ile orantılı olarak bazı din kurallarının da esnemesi gerektiğini savuna bu din alimlerinin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Kuran-ı Ker’im de ‘’insanın vücuduna zarar veren her şey haramdır’’ ayeti yer almaktadır. Bu ifadeden yola çıkılması halinde, aslında burun estetiğinin vücuda zararı olmadığını aksine kişilerin daha güzel ve estetik bir görünüme kavuştuğunu açıkladığımız taktirde mantık olarak haram yani günah olmadığını anlayabiliriz.

Günümüzde burun estetiklerinin büyük çoğunluğu sağlık problemleri nedeniyle uygulanmaktadır. Estetik kaygısı nedeniyle burun estetiği yaptıranların sayısı çok fazla değildir. Bu yönden ele aldığımızda da aslında burun estetiğinin günah olmadığını anlayabiliriz. Burun estetiği ile vücut bütünlüğü bozulmaz aksine daha güzel bir görünüm alır. Bu konu biraz sigara kullanımı ile benzerlik göstermektedir. Nasıl ki; din adamlarının tamamı sigara içilmesini mekru olarak açıklıyorsa, estetik operasyonda mekru kavramını içeren bir unsur olabilmelidir.

Günümüzde dini bütün ve İslam kurallarının birçoğunu yerine getiren kapalı bayanlar da burun estetiği yaptırmaktadır. Şayet Kuran’ı Ker-im de burun estetiğinin günah olduğu ile ilgili bir ifade yer almış olsaydı bu dini bütün bayanlar da burun estetiği yaptırmazdı. Aslında her iki kesiminde açıklamaları birçok çelişkiyi içinde barındırmaktadır. İslam, içinde çelişki barındırmaz. Yazılı kitapta nelerin günah nelerin sevap olduğu yer almaktadır. Bu nedenle burun estetiği operasyonunun günah olduğunu düşünmek boş bir fikirden başka bir şey değildir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like