Burun Ameliyatı Burun Estetiği Burun Hastalıkları

Nazal Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Nazal Polip ameliyatı özel durumlar haricinde genellikle anestezi altında uygulanır. Ameliyattan sonra 4 saat boyunca ağızdan sıvı ve katı tüketilmez. Bu sürenin bitiminde sulu ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Nazal Polip ameliyatı ortalama 2-3 saat süren bir cerrahi operasyondur. Anestezi uygulandıktan sonra kişinin en az 3 saat boyunca yatarak dinlenmesi gerekir. Yatış pozisyonunuz ise baş kısmınız vücudunuza göre daha yüksek olmalıdır. Kan basıncınızın ölçülmesinin ardından hemşire veya hasta bakıcı refakatinde yavaşça ayağa kalkıp yürümelisiniz. Anestezinin etkileri tamamen geçmeden ve kan basıncı ile kalp ritminiz normalde dönmeden kendinizi yoracak aşırı hareketlerden uzak durmalısınız. 

Nazal Polip ameliyatlarında tampon kullanılır. Bu yüzden ayağa ilk kalkış esnasında Nazaldan koyu kıvamlı akıntılar gelebilir. Boşalma kanallarının anatomik yerleşimi nedeni ile sinüslere biriken kan ve salgılar eğilme esnasında buruna boşalır. Bu yüzden ameliyat sonrası kişi doktor izin vermediği sürece sümkürmemelidir. Burun temizliği tuzlu su içeren spreyler ile yapılmalıdır. Genizden su çekerek burun için temizlenir. Nazal polip ameliyatından sonra bir takım ağrı ve şikayetler ortaya çıkabilir.  Basit ağrı kesiciler ağrıları dindirmekte yetersiz kaldığı durumlarda mutlaka uzman doktora haber vermeniz gerekir. Ağrıyı dindirecek bilinmedik yöntemlerden uzak durmalısınız. 

Nazal polip ameliyat sonrası kişi aynı gün taburcu olabilir. Ameliyat gününü hastanede geçirmeniz uzman doktor kontrolünde olmanız önerilir. Yara iyileşme süreci olan ilk 72 saatte kanama riski taşır. Bu yüzden hastanın ağır yük kaldırmaması, ıkınmaması ve kan basıncını arttıracak etkinliklerden uzak durması gerekir. Sıcak ortamlarda bulunmamalı ve sıcak yiyecek içecek tüketmemesi gerekir. Ameliyattan sonra hastaya 2 hafta boyunca antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu süre uzman doktorun gerekli gördüğü durumlarda uzayabilir. İlacın dozu ve bırakma süresi hastanın keyfine göre değil hastalığın iyileşme sürecine göre belirlenir.  Antibiyotik tedavisinin yanı sıra burnu temizleyip, mukozayı nemlendiren steril tuzlu su içeren burun spreyleri kullanılmalıdır. Alerjisi olan hastalar ise ikinci haftadan sonra kortizonlu spreylere kullanmalıdır. Ameliyat sonrasındaki bakım süreci büyük önem taşır. İyileşme sürecinden sonra hasta mutlaka doktor kontrollerine gitmelidir. İlk 1 ay içinde 3-4 kez pansuman yaptırmalıdır. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like