Burun Ameliyatı Burun Estetiği Burun Hastalıkları

Nazal Polip Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nazal Poliplere Bitkisel Tedavi

Nazal polipler burun boşluklarında oluşan armut şeklinde polipleri kapsar. Polipler burun mukozasındaki hastalıklar sonucu ortaya çıkar. Bu durum, Antrokoanal polip ve polipli kronik sinüzit denilen hastalıklara neden olur. Hastaların nefes almasını zorlaştıran Nazal polipler bitkisel tedavi yöntemleri ile yok edilebilir. Tedavinin başarılı olması için, poliplerin henüz büyüme aşamasında müdahale edilmesi gerekir. Gerekli müdahale sonrası bitkisel tedavi yöntemleri ile Nazal polipleri iyileştirilebilir. 

Nazal polipleri burunda tıkanıklık, dolgunluk hissi oluşturur. Hasta nefes alıp verirken zorlanır. Kişi ağızdan nefes alarak solunum ihtiyacını karşılamaya çalışır. Soluk alıp verme sorunu genellikle gece ortaya çıkar. Kişinin uyku düzeni bozulur ve uykusuzluk yaşar. Burundan saydam akıntı gelir. Genizde akıntı ve tat almada sorunlar yaşanır. Nazal polipleri için uzmanların tavsiye ettiği bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır:

  • TERE OTU:  Nazal polipleri için oldukça faydalı ir bitkidir. Bir demet tere otunu yıkayın. Fazla olan suyu gidince nemli olarak mikserden geçirin. Çıkan suyu tülbentten geçirin. Ve tere otunun özsuyunu çıkarın. Özsuyunu düzenli olarak Nazal poliplerine sürün. Bir parça pamuğa 2 damla dere otu suyu damlatıp burun boşluğuna sürün. Bu uygulamayı Nazal polipleri küçülünceye kadar aksatmadan uygulayın. 
  • KÖPEK ÜZÜMÜ:  Bir avuç kadar köpek üzümünü yıkayıp temizleyin. Suyu gidince kurulamadan mikserden geçirin. Elde ettiğiniz suyu tülbentten geçirin. Elde ettiğiniz köpek üzümünü kâseye koyun. Bir parça pamuğun üzerine 4 damla köpek üzümü özünü burundaki poliplerin üzerine sürün. Düzenli olarak uygularsanız erken aşamada poliplerin küçülmesini sağlar. 
  • ATKUYRUĞU:  Nazal polipleri için bir avuç kadar atkuyruğunu temizleyip yıkayın. Yıkadığınız atkuyruğunu mikserden geçirin. Tülbentten geçirerek pürüzsüz şekilde atkuyruğu özünü elde edin. Bunu diğer bitkisel uygulamalarda olduğu gibi bir pamuk parçasına damlatarak Nazal poliplerinin üzerine sürün. Uygulamayı aksatmadan düzenli olarak yaparsanız Nazal poliplerinin kısa sürede küçüldüğünü fark edeceksiniz. Uygulamada süreklilik önemlidir. 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like