Burun Kanaması

Burun Kanaması ve Nedenleri

Burun Kanaması Nedir?

Genel Bakış

Burun kanaması yaygındır. Korkutucu olabilirler, ancak nadiren ciddi bir tıbbi problemi gösterirler. Burun, burnun önündeki ve arkasındaki yüzeye yakın olan birçok kan damarını içerir. Çok kırılgandır ve kolayca kanarlar. Yetişkinlerde ve 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda yaygın görülür.

burun kanaması tedavisi
Burun Kanaması Nedir?

İki şekilde ortaya çıkan burun kanaması vardır. Ön burun kanaması, burun önündeki kan damarları kırıldığında meydana gelir. Bir posterior burun kanaması, arkada veya burnun en derin kısmında oluşur. Bu durumda, kan boğazın arkasından akar. Posterior burun kanamaları tehlikeli olabilir.

Burun Kanaması Nedenleri

Burnunuzun kanamasının birçok nedeni vardır. Ani veya seyrek bir kanama nadiren ciddidir. Eğer sık ​​sık burun kanamalarınız varsa, daha ciddi bir probleminiz olabilir.

Kuru hava, burun kanamalarının en yaygın nedenidir. Kuru bir ortamda yaşamak ve merkezi bir ısıtma sistemi kullanmak, burun içindeki dokular olan burun zarlarını kurutabilir. Bu kuruluk burun içinde kabuklanmalara neden olur. Kabuklanma kaşınabilir veya tahriş olabilir.

Antihistaminikler ve dekonjestanların alerji, soğuk algınlığı veya sinüs sorunları için alınması ayrıca burun zarlarını kurutabilir ve burun kanamasına neden olabilir. Sık burun çekmek, burun kanamalarının başka bir nedenidir.

Kanamanın diğer yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Burunda Sıkışmış Yabancı Cisim
 • Kimyasal Tahriş Ediciler
 • Alerjik Reaksiyon
 • Burun yaralanması
 • Tekrarlanan Hapşırma
 • Burun Çekme
 • Soğuk Hava
 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu
 • Yüksek Dozda Aspirin

Burun kanamasının diğer nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Yüksek Tansiyon
 • Kanama Bozuklukları
 • Kan Pıhtılaşma Bozuklukları
 • Kanser

Birçok burun kanaması tıbbi yardıma ihtiyaç duymaz. Bununla birlikte, burun kanamanız 20 dakikadan uzun sürerse veya bir yaralanmadan sonra ortaya çıkarsa tıbbi yardım almalısınız. Bu, daha ciddi olan arka burun kanaması belirtisi olabilir.

Bir burun kanamasına neden olabilecek yaralanmalar; düşme, araba kazası veya suratına yumruk atmayı içerir. Bir yaralanmadan sonra ortaya çıkan burun kanaması, kırılmış bir burun, kafatası kırığı veya iç kanamaya işaret edebilir.

Burun Kanaması Teşhisi

Bir burun kanaması için tıbbi yardım almak istiyorsanız, doktorunuz nedenini belirlemek için fizik muayene yapar. Burnunu yabancı cisim belirtileri için kontrol edecektir. Ayrıca tıbbi geçmişiniz ve kullandığınız ilaçlar hakkında sorular soracaktır.

Doktorunuza, karşılaştığınız diğer semptomları ve son yaralanmalardan bahsedin. Bir burun kanamasının nedenini belirlemek için tek bir test yoktur. Bununla birlikte, doktorunuz nedeni bulmak için tanı testleri isteyebilir.

Bu testler şunları içerir:

 • Kan bozukluklarını kontrol etmek için bir kan testi olan tam kan sayımı (CBC)
 • Kanınızın pıhtılaşmasının ne kadar sürdüğünü kontrol eden bir kan testi olan parsiyel tromboplastin zamanı (PTT)
 • Burun endoskopisi
 • Burun BT taraması
 • Yüz ve burun röntgeni

Burun Kanaması Nasıl Tedavi Edilir?

Burun kanaması için uygulanacak olan tedavi, burun kanamasının tipine ve nedenine bağlı olarak değişecektir. Farklı burun kanaması tedavileri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Ön Burun Kanaması

Bir ön burun kanaması varsa, burnunuzun önünden, genellikle bir burun deliğinden kan akar. Evde bir burun kanaması tedavi etmeye çalışabilirsiniz. Otururken, burnunuzun yumuşak kısmını sıkın. Burun deliklerinin tamamen kapalı olduğundan emin ol. Burun deliklerinizi 10 dakika kapalı tutun, hafifçe öne eğilin ve ağzınızdan nefes alın.

Bir burun kanamasını durdurmaya çalışırken uzanmayın. Yatmak kanın yutulmasına neden olabilir ve midenizi tahriş edebilir. 10 dakika sonra burun deliklerinizi serbest bırakın ve kanamanın durup durmadığını kontrol edin. Kanama devam ederse bu adımları tekrarlayın.

Ayrıca, burnunuzun üzerine soğuk bir kompres uygulayabilir veya küçük kan damarlarını kapatmak için bir burun spreyi dekonjestanı kullanabilirsiniz.

Kanamayı kendi başınıza durduramıyorsanız hemen doktorunuza görünün. Daha invaziv tedavi gerektiren bir posterior burun kanaması geçirmiş olabilirsiniz.

Posterior Burun Kanaması

Posterior bir burun kanaması varsa, burnunuz içeriden kanar. Kan, burnunuzun arkasından boğaza doğru akma eğilimindedir. Posterior burun kanaması daha az yaygındır ve genellikle ön burun kanamasına göre daha ciddidir. Posterior burun kanaması evde tedavi edilmemelidir. Posterior bir kanama olduğunu düşünüyorsanız hemen doktorunuza başvurun veya acil servise (ER) gidin.

Yabancı Cisimlerin Neden Olduğu Burun Kanaması

Sebep yabancı bir cisim ise, doktorunuz bu yabancı cismi çıkaracaktır.

Yakma

Koterizasyon olarak adlandırılan tıbbi bir teknik, kalıcı veya sık burun kanamalarını durdurabilir. Bu, doktorunuzun burnunuzdaki kan damarlarını, bir dokuyu çıkarmak için kullanılan bir bileşik veya bir ısıtma cihazı veya gümüş nitrat ile yakmasını içerir. Doktorunuz burnunuzu pamuk, gazlı bez veya köpük ile kaplayabilir. Kan damarlarınıza basınç uygulamak ve kanamayı durdurmak için bir balon kateter kullanabilirler.

Burun Kanaması Nasıl Önlenir?

Burnunuzun kanamasının önlemenin birkaç yolu vardır.

 • Havayı nemli tutmak için evinizde bir nemlendirici kullanın.
 • Burnunuzu çekmekten kaçının.
 • Kanınızı sulandırabilecek ve burun kanamalarına artırabilecek olan aspirin alımınızı sınırlandırın. Bunu önce doktorunuzla tartışın çünkü aspirin almanın yararları risklerden ağır basabilir.
 • Aşırı derecede antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanmaktan çekinin. Bunlar burnu kurutabilir.
 • Nazal geçitleri nemli tutmak için bir tuzlu su spreyi veya jel kullanın.

Burun kanaması yaygındır ve genellikle ciddi değildir. Çoğu ön tarafta oluşan kanamalardır ve sıklıkla evde tedavi edilebilir. Bunlar genellikle aniden ortaya çıkar ve uzun sürmez. Birçok nedenden, özellikle kuru havadan ve burnun tekrar çizilmesinden veya toplanmasından kaynaklanır. Ön burun kanaması kanamayı durduramazsanız, derhal doktorunuzu aramalısınız.

Bir posterior burun kanaması daha ciddi olabilir. Eğer kanamanın posterior olabileceğini düşünüyorsanız, derhal doktorunuzla görüşün veya Acil Servise gidin. Havayı evinizde nemli tutmak, burnunuzu çekmekten kaçınmak ve burun pasajlarınızı nemli tutmak için burun spreyi kullanmak, burun kanamalarını önlemenin iyi bir yoludur.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like