Burun Estetiği

Burun Estetiği Yaptıracakların Bilmesi Gereken Konular

Burun ameliyatı rahat nefes alamama, burun kırılması gibi sebeplerle yapılabileceği gibi burnun göze hoş gelmemesi sebebiyle de yaptırılmaktadır. Bazı insanların burunları gerek genetik gerekse çevresel etkenler nedeniyle eğri olabilmektedir. Aynı şekilde bazı insanların genetik yapılarına bağlı olarak burunları yüz yapılarına göre büyük yada küçük olabilmektedir. Burunda en çok rastlanan sorunlardan biri de burnun kemerli yapısı, burnun estetik durmamasıdır. İşte tüm bu sebepler bir araya geldiğinde kişinin ekonomik durumu da elveriyor ise kişi estetik operasyon kararı almakta ve burun estetiği yaptırmaktadır. Burun Estetiği adından da anlaşılacağı üzere burnun kötü görünen yada beğenilmeyen bölümlerinin açık yada kapalı ameliyatla düzeltilmesi ve burna doğal ve hoş bir görünüm verilmesi işlemidir.

Burun Estetiği İle Neler Yapılabilir?

Burun estetiğinin asıl amacı bireyi daha sağlıklı hale getirmek değil burunda meydana gelen şekil bozukluklarını düzeltmektir. Burun estetiği ile buruna dair her bölgede düzeltme yapılabilmektedir. Burnu eğri olan kişinin burnu düz hale getirilebilir. Burnu küçük olan kişinin burnu burun estetiği ile büyütülebilir. Yine aynı şekilde burnu yüzüne göre çok büyük olan birinin burnu operasyon ile istenen oranda küçültülebilir. Burun estetik ameliyatı ile burunda neresi düzeltilecekse ona göre çalışma yapılır. Mesela kişi burun ucunun görünümünden memnun değil ise burun ucu estetik ameliyat ile kaldırılabilir, indirilebilir, burun delikleri küçültülüp büyütülebilir. Tüm bunlara ek olarak eğer burunda eğrilikler, çukurluk yada tümsek var ise bunlar estetik ameliyat ile düzeltilebilmektedir. Kısacası burun ameliyatı ile burun üzerinde her türlü oynama yapılabilmekte ve kişinin burnu istediği hale getirilebilmektedir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği burun iskelet yapısında oynama yapılarak gerçekleştirilir yani burun ameliyatı burnun yapısında bulunan yumuşak dokunun,kemiklerin, kıkırdakların ve derinin istenilen oranlarda kesilip istenilen oranlarda bırakılması ile yapılır. Bu sayede kişinin burun iskelet yapısı değişir ve burun istenilen görünüme kavuşur. Burnumuza asıl şeklini yumuşak doku, deri,kıkırdak ve kemik dokusu vermektedir. Burnumuzun kökü birbirine kenetlenen iki kemik tarafından oluşmuştur. Bu bölüm en sert bölümdür ve bu bölümde oynama yapmak nispeten daha zordur. Çünkü burun kökünde yer alan kemik sert ve sağlamdır. Burnun orta kısmında ise kemik yapısı yerini yavaş yavaş kıkırdak dokusuna bırakır. Kıkırdak dokusu sert değildir. Elastik bir yapısı vardır ve kesmek, yerinden oynatmak, eğme, bükmek daha kolaydır. Bu bölgede oynama yapmak çok daha kolaydır. Burnun en dış kısmında ise deri ve hemen altında da yumuşak doku vardır. Ameliyatın türüne göre bu bölgelerden birine yada bir kaçına müdahale edilmekte ve kişi istediği burun görünümüne kavuşmaktadır.

Burun Estetiği Neden Yaptırılır?

Burun estetiği yaptırmanın çeşitli sebepleri olabilmektedir. Kişi burun eğriliği sebebiyle rahat nefes alamıyor ise sağlık nedeniyle estetik operasyon yaptırabilir. Burun düzleştiği zaman kişi de daha rahat nefes alacaktır. Fakat genelde burun estetiği ameliyatları estetik ve güzellik kaygısı ile yaptırılmaktadır. Tabi ki herkes kusursuz bir vücut hatlarına sahip olarak doğmuyor. Maalesef bazı kişiler genetik olarak çok hoş bir burun görünümüne sahip iken bazı kişiler genetik yada çevresel etkenler sonucunda göze hoş gelmeyen bir burun yapısına sahip olabiliyor. Hal böyle olunca kişiler de çareyi burun estetiğinde buluyor. Şimdi açık konuşmakta fayda var diye düşünüyorum. İnsanın asıl amacı üremek ve neslini devam ettirmektir. Üremek içinde içgüdüsel olarak en güçlü, en yakışıklı, en güzel, en zengin, en kariyerli, en alımlı, en bakımlı, en kibar insanla evlenmeye çalışırız. Çünkü en iyi ile evlenmek,en iyi ile çiftleşip sağlıklı ve güçlü çocuklar elde etmemizi sağlayacaktır. Fakat düşündüğümüz zaman hayat da pek bir acımasız. Şöyle düşünün. Bir eş adayı var ve bu kişi sizinle başka birisi arasında seçim yapacak. Sizin bu kişi ile tüm özellikleriniz aynı fakat diğer kişinin burnu çok hoş. Siz olsanız da diğer kişiyi seçmez misiniz? Yani doğanın kuralı budur. Daha hoş olan, daha alımlı, daha güzel, daha yakışıklı kişi eş bulmada, toplumda daha fazla saygı görmede bir tık öndedir. Burun ameliyatını da kişiler biraz da bu sebeple olmaktadır. Daha güzel ve daha alımlı görünme imkanı varken insanlar neden daha çirkin görünsün ki? İşte bu sebeple estetik burun ameliyatları genelde görünümü değiştirmek ve daha hoş görünmek için yapılmaktadır.

Estetik Burun Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı yapılırken burnu oluşturan, yumuşak doku, deri,kıkırdak yada kemik yapısının bir kısmı kesilip çıkarılabilir, burna vücudun başka bir bölgesinden (örneğin omurga kemiği) alınan parçalar eklenebilir, burunda yer alan kemik ve kıkırdak doku üzerinde törpüleme, kesme vb işlemler yapılabilir. Kişinin talep ettiği burnu elde edebilmek için bir yada bir kaç işlem aynı anda da yapılabilir. Burnun bir bölgesi küçültülürken başka bir bölümü büyütülebilir. Bu tamamen kişinin nasıl bir görünüm istediğine bağlı olarak değişmektedir.

Açık Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun ameliyatı olacak kişilerin önlerinde toplamda iki seçenek vardır. Kişi ya açık estetik burun ameliyatı olur ya da kapalı estetik burun ameliyatı olur. Açık burun estetiği ameliyatı olacak kişinin burun deliklerinin arasından bir kesik açılır ve burun yapıları bu işlemle ortaya çıkarılır. Açık burun ameliyatında cerrah çok net bir görüş alanına sahip olur ve işlemler de çok kolay ilerler. Açık burun estetiği ameliyatlarının çoğunda kalıcı bir ameliyat izi kalır.Yani kişinin burun ameliyatı olduğu burun delikleri altında yer alan kesikten anlaşılabilir…

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapalı burun estetiği ameliyatı burun deliklerinin içinden kesik açılarak yapılır. Kapalı burun estetiği ameliyatında cerrah çok açık bir görüş alanına sahip değildir fakat bu işlem sonrasında kişinin ameliyat olduğuna dair hiç bir iz kalmaz. Burun ameliyatı için açılan kesikler burun delikleri içerisinde kalır ve dışarıdan bakıldığında görünmez. Ameliyat cerrah için daha zordur fakat ameliyat sonrasında iz kalmadığı için daha çok tercih edilen bir ameliyat türüdür…

Burun Ameliyatında Lokal Anestezi mi Genel Anestezi mi Uygulanıyor?

Burun estetiği yapılırken kişi genel anestezi ile uyutulacağı gibi lokal anestezi ile de ameliyat edilebilmektedir. Genel anestezi uygulanan kişi bilincini kaybeder ve derin bir uykuya dalar. Ameliyat kişinin bilinci yerinde değilken yapılır ve kişi ameliyat sonrasında ameliyata dair hiç bir şey hatırlamaz. Lokal anestezi uygulanan kişi ise yapılan işlemlerin tamamını görür, yanında yapılan konuşmaları duyar fakat acı hissetmez. Ameliyat kişinin bilinci yerindeyken yapılır fakat kişi kesinlikle acı hissetmez. Ameliyatın hangi bölgeye yapılacağına göre kişi genel yada lokal anesteziye alınır…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like