Nazal Poliplerin Kanser Riski Var Mıdır?

Gençler ve Burun Estetiği (Rinoplasti)

Rinit Nedir?

Nazal Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Nazal Polip Nedir?

Burun Hastalıkları 16 Eylül, 20:15'de eklendi

İnsan vücudunda içi hava ile dolu birçok organ ve doku bulunur. Akciğerler, mide, ağız, burun, burun etrafındaki sinüsler, dış kulak yolu bu doku ve organlara örnektir. Bir ucu açık keseye benzeyen boşluklara sinüs denir. Sinüslerin iltihap kapmasına halk arasında sinüzit denir.  İnsan vücudunda tüm bu boşlukları döşeyen ve hücrelerden oluşan ince, yüzeysel bir doku tabakası bulunur. Bu doku tabakasından dışarı doğru sarkarak normal yapılardan farklı olarak büyüyen, et gibi yapılara “polip” adı verilir. 

Polipler içi boş olan her türlü organ veya dokuda gelişebilir ve bulunduğu yere göre isimlendirilir. Burun içini veya ağızları burun içerisine açılan burun etrafındaki sinüslerin iç yüzeyini döşeyen dokulardaki hasarlardan polipler gelişebilir. Bu durumda oluşan yapıya Latincede buruna ait anlamı taşıyan “Nazal” kelimesiyle yerleşim yeri tanımlanarak “Nazal Polip” ismi verilmiştir. 

Nazal Polip Nasıl Oluşur?
Poliplerin nasıl oluştuğu tam olarak bilinmez. Burun ve sinüsleri döşeyen yüzeysel dokular çeşitli nedenlerle bağlı olarak oluşan hasarlar polip oluşumunu tetikler. Hasara sebep olan en önemli etkenler ise iltihap ve alerji durumlarıdır. Birtakım zararlı maddeler ile devamlı temas edilmesi ya da solunması bu oluşumu tetikler. Kalıtımsal sebeplerde polip oluşumuna neden olur. 

Nazal Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Burun polipi ameliyatı son yıllardaki teknolojik gelişmelere paralel olarak önemli değişiklikler görülür.  Bilgisayarlı tomografinin milimetrik olarak verdiği görüntüler üzerinde planlama yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Günümüzde burun içerisinden endoskopik olarak cerrahi operasyonlar yapılır.  Endoskopik yöntemde, ışık kaynağı, kamera ve monitör kullanılarak burun içinden girilir. Burun içi ile sinüslerdeki polipler ve hasarlı dokular temizlenir. Polipler temizlendikten sonra sinüslerin burun içine açılan yerleri kontrol edilir. Gerekli durumlarda sinüsler açılarak normale dönmesi sağlanır. Ameliyat bölgesel uyuşturma ya da genel anestezi altında kişi uyutularak yapılır. Bu tür ameliyatlara “Endoskopik Sinüs Cerrahisi” adı verilir. Endoskopik yöntemde kullanılan ince aletlerle göz ve beyin gibi yakın organlarda oluşabilecek hasarlar engellenebilir. Bu yeni yöntem doğal olarak mevcut yapıların bozulmasını önler. Ufak poliplerin temizlenmesini sağlar.

Yorumlar

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nazal Polip Bitkisel Tedavi Yöntemleri – Burun ve Burun Ameliyatı Hakkında Her Şey
Ziyaretçi

[…] Nazal polipleri burunda tıkanıklık, dolgunluk hissi oluşturur. Hasta nefes alıp verirken zorlanır. Kişi ağızdan nefes alarak solunum ihtiyacını karşılamaya çalışır. Soluk alıp verme sorunu genellikle gece ortaya çıkar. Kişinin uyku düzeni bozulur ve uykusuzluk yaşar. Burundan saydam akıntı gelir. Genizde akıntı ve tat almada sorunlar yaşanır. Nazal polipleri için uzmanların tavsiye ettiği bitkisel tedavi yöntemleri şunlardır: […]

trackback

[…] Mukozalar iltihaplanarak, burun deliklerinden boğaz bölgesinin aşağısına kadar uzanır. Nazal polipler genellikle her iki tarafta birden görülür. Soluk pembe renklidir. Bazen burun ucundan […]

trackback

[…] ilaç tedavisi nazal polipleri küçültmezse veya ortadan kaldırmazsa, polipleri çıkarmak ve sinüslerinizle iltihaplanma […]

Burun Polipleri

Burun Polipleri

0
0
9 Mart, 12:24
Grip Hastalığı

Grip Hastalığı

0
0
16 Eylül, 13:09
Bronşit

Bronşit

0
0
13 Eylül, 07:10
Burun Sebepli Horlama ve Tedavisi

Burun Sebepli Horlama ve Tedavisi

0
0
17 Nisan, 11:52
Uyarı! Sayfa içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi amacıyla kullanılamaz. Herhangi bir hastalık ile ilgili şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sizi en son eklenen yazılar ile bilgilendirmek istiyoruz.