Burun ve Burun Anatomisi

Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Preservation Rhinoplasty Örnekleri

Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı

Grip Hastalığı

Burun Hastalıkları 16 Eylül, 13:09'de eklendi

Grip Nedir?

Virüs kaynaklı bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Hastalık öksürme, hapşırma ve el temas ile bulaşır. Grip virüsü vücuda girdikten 1 hafra bulaşıcı hale gelir. Dünya genelinde herbyıl 500 bin insan grip yüzünden ölmektedir. 65 yaş üstü yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde ölümcül sonuçlar doğurur. Hamile kadınlar, diyabet hastaları, kanser ve böbrek hastaları grip için yüksek risk içerir. Gribe infivenza virüsü neden olur. Bu virüs özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde yaygın olarak görülür. Hastalık 5 hafta ile 8 hafta sürer. Grip hızlı yayılır ve salgına dönüşür.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip hastayı yatağa mahkum edebilen ciddiye alınması gereken hir rahatsızlıktır. Toplumda nezle ile grip birbirine karıştırılır. Birbirine benzer belirtiler gösterir. Grip olan kişinin solunum yolları tahriş olur. Hastanın ateşi yükselir. Soğuk ter basması ve titremesi görülür. Kişide şiddetli baş ağrısı yanında uzuv ve eklem ağrıları hissedilir. Grip olan kişi kendini halsiz ve bitkin hisseder. Mide bulantısına bağlı kusmalar gerçekleşir. Hasta kuru öksürür. Boğaz ağrısı ile birlikte burun akmaya başlar. 

Grip Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Grip için ilk yapılan işlem tanı koyma işlemidir. Tanı için boğaz kültürü alınıp kişiye kan testi yapılır. Eskiden yaygın olarak kullanılan antibiyotik tedavisi günümüzde artık etkisini yitirmiştir. Virüsler antibiyotiğe karşı artık bağışıklık kazandığı için antibiyotikler artık Virüsleri yok etmede etkisiz kalmaktadır. Hastanın baş ve kas ağrıları için hastaya ağrı kesiciler verilir. Hastalık süresice hastanın iyi dinlenmesi büyük önem taşır. İnsanlarla temastan uzak durup sıcak ortamda yeterli sıvı almaları gerekir. Alkol ve sigarayı bırakmak, yılda 1 kez grip aşısı vurulmak gripten korunmak için yapılması gerekenlerdir. Soğan kürü ve zencefil gibi şifalı bitkiler grip etkilerini azaltır. Ihlamur, karanfil ve tarçın karısımından elde edilen çay gribe iyi gelir. Kuşburnu içerdiği A, B, C, E ve K vitamini ile griple mücadele eder. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Önlem alınmayan grip zatüre, menenjit, ve kas iltihabı gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Not: Teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurunuz. Bu içerik teşhis ve tedavi amacıyla kullanılamaz.

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Burun Polipleri

Burun Polipleri

0
0
9 Mart, 12:24
Nazal Polip Nedir?

Nazal Polip Nedir?

0
0
16 Eylül, 20:15
Bronşit

Bronşit

0
0
13 Eylül, 07:10
Burun Sebepli Horlama ve Tedavisi

Burun Sebepli Horlama ve Tedavisi

0
0
17 Nisan, 11:52
Uyarı! Sayfa içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi amacıyla kullanılamaz. Herhangi bir hastalık ile ilgili şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sizi en son eklenen yazılar ile bilgilendirmek istiyoruz.