Burun Hastalıkları Burun Tıkanıklığı

Nazal Polipler Nasıl Küçültülür?

Nazal polip nasıl küçülür

Nazal polipler nasıl küçültülür? Hastalığın durumuna göre Nazal polip medikal ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Alerjik nezleye bağlı olarak ortaya çıkan polipler için antihistamin tedavisi uygulanır. Altta yatan nedenler tespit edilin tedavi süreci ona göre başlatılır. İlk etapta ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinde cevap alınamadığı durumlarda cerrahi operasyon yapılır. Medikal tedavi yönteminde hastaya genellikle antibiyotik, sprey, damla ve antihistaminler verilir. İlaç tedavisinde amaç nazal polipi küçültmek ve hastanın rahat solunum yapmasını sağlamak amaçlanır.

Nazal Polipler Nasıl Küçültülür?

Medikal tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahi operasyon ile Nazal polipleri küçültülür. Cerrahi operasyonda kesin sonuç elde edebilirsiniz. Poliplere yönelik yapılan cerrahilerde genel amaç poliplerin alınarak burun pasajı açılır. Burun pasajı polipli yapılardan temizlenir. Kapalı hale gelen sinüsler dışarıya açılır. Enfeksiyonlar temizlenir ve burun içinin nefes alması sağlanır. Ameliyatlar endoskopik yöntemle yapılır. Işık ve görüntü sağlayan aletler kullanılır. Cerrahi uygulamada bilgisayar destekli sistemler kullanılır. Balon sinoplastik yöntemi kullanılır.

Bilgisayar destekli cerrahi (Navigasyon sistemleri) ile hastanın ameliyat öncesi alınan tomografik görüntüleri alınır. Böylece cerrahi operasyon sırasında bu görüntüler doktora yardımcı olur. Günümüzdeki Navigasyon cihazlarına benzer bir uygulama ile cerrahi operasyonlar yapılır. Bu durum ameliyat sırasında yaşanan sorunları azaltır. Dokulara müdahale sırasında yaşanabilecek olumsuz durumlar önceden tespit edilir.

Nazal Polip Nedir?

Burun içinde ve burun boşluğunda oluşan yumuşak ağrısız kötü huylu olmayan kitlelere Nazal polipleri denir. Genellikle alerjik nedenlerde ve kronik sinüzit hastalığı sonucu ortaya çıkan bu durum kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Nefes alıp vermede güçlüğe neden olan polipler gece uykusuzluğuna neden olur.  Mukozalar iltihaplanarak, burun deliklerinden boğaz bölgesinin aşağısına kadar uzanır. Nazal polipler genellikle her iki tarafta birden görülür. Soluk pembe renklidir. Bazen burun ucundan dışarı sarkar.

Nazal polipin Belirtileri:

Küçük polipler belirti vermez. Şiddetli burun tıkanıklığı yaşanır. Koku ve tat alma duyusu azalmaya başlar. Kişide geniz akıntıları başlar. Göz çevresi ağrımaya başlar. Saydam ve renkli burun akıntıları yaşanır. Şiddetli baş ağrıları görülür. Kişi nefes alıp vermede zorluk yaşar. 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like