Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı İçin Çözüm Yolları

Burun tıkanıklığı, özellikle mevsim geçişlerinde ve soğuk kış aylarında ortaya çıkan bir hastalıktır. Burun tıkanıklığı, hayvan tüyü, polen, toz gibi pek çok alerjik reaksiyon ile birlikte burunda bulunan kan damarlarının şişmesi veya mukus üretiminin fazlaca artması sonucunda meydana gelmektedir. Burun tıkanıklığı, çok büyük zararlara yol açmasa da insanları hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkilemektedir. 

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burun tıkanıklığı insanların gerek iş hayatını gerekse sosyal hayatınızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sizde bu hastalıktan kolayca kurtulmak ister misiniz? 

İşte sizlere burun tıkanıklığından kurtulmanız için 10 altın öneri;

1-) Nem: Burun tıkanıklığının geçmesi için en önemli etkenlerden biridir. Uykuya dalmadan önce odanızın sıcak bir su yardımıyla gerekli neme sahip olması burun tıkanıklığınızın kolayca geçmesini sağlayacaktır. Sıcak suyun içerisine limon eklerseniz hem hoş bir kokuya hem de güzel bir neme sahip olmuş olursunuz.

2-) Vücut Sıcaklığı: Burun tıkanıklığı genel olarak gribal enfeksiyonlarda sıkça görülmektedir. Bunu engellemek istiyorsanız, vücudunuzu soğuktan koruyarak sıcak tutmanız gerekmektedir. 

3-) Su: Burun tıkanıklığınızın kolay ve çabuk bir şekilde geçmesi için günlük su tüketim limitinizi arttırabilirsiniz. Suyunuzun içerisini C vitamini sunan meyve ve sebzeler ile desteklemenizde fayda vardır.

4-) Sıcak Havlu: Yüzünüze uygulayacağınız sıcak havlu kompleksi burun tıkanıklığınızın geçmesini sağlayacaktır. Havlunuzun yeterince sıcaklıkta olmasına dikkat edin.

5-) Zeytinyağı: Burun delikleriniz içerisine saf zeytinyağı damlatmak sizi burun tıkanıklığından kısa sürede kurtaracaktır.

6-) Keskin Kokular: Burun tıkanıklığı sizleri konuşurken rahatsız ediyor ve kısa sürede bundan kurtulmak mı istiyorsunuz? Sirke, limon, kolonya gibi çevrenizden rahatça edinebileceğiniz keskin kokular kısa süreliğine burun tıkanıklığınızın geçmesine fayda sağlayacaktır.

7-) Bitkisel Çaylar: Bitkisel çaylar insan sağlığı açısından çok önemli olduğu kadar burun tıkanıklığı içinde önemlidir. Her öğünde bitki çayı tüketmeyi ihmal etmeyin. Bu sizleri kolay ve sağlıklı bir şekilde sonuca ulaştıracaktır.

😎 Burun Spreyi: Eczanelerden kolayca elde edebileceğiniz burun spreyleri burun tıkanıklığınızın geçmesinde size büyük katkı sağlayacaktır.

9-) Sıcak Banyo: Sıcak bir buhar banyosu gerekli nemi almanızı sağlayarak burun tıkanıklığınızın açılmasına ve geçmesine fayda sağlayacaktır.

10-) Fesleğen, Reyhan ve Zencefil: Yemekleriniz içerisinde veya sade kullanımları hem yemeklerinizi lezzetli kılacak hem de burun tıkanıklığınızın geçmesini sağlayacaktır. Bunun yanı sıra acı baharat tüketimi de burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like