Burun Kanaması

Burun Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

burun kanaması tedavisi

Bir yetişkin kişide belirgin bir nedenden ötürü burun kanaması olduğu zaman, bu ilaçlar, sağlık koşulları ya da sadece kuru hava ile ilgili olabilir. Burun kanaması yaygındır ve ilk başta neden belirsiz olsa da, çoğu vaka küçüktür ve kişisel olarak yönetilebilir. Burun kanamalarının acil nedenleri arasında, bir yaralanmadan burun travması, burun içindeki deformiteler, burunda iltihaplanma veya nadir durumlarda, burun içi tümörler etkili olur. Bu koşullardan herhangi biri, burundaki yüzey kan damarlarının kanamasına neden olabilir. Ani ve açıklanamayan burun kanamaları korkutucu görünebilir, ancak tipik değillerdir. Sizden birinde olması durumunda faydası olması açısından yapılacakların listesini ve ayrıca bir kanama burnunun nasıl tedavi edileceği ve ne zaman tıbbi yardım isteyeceğimize dair ipuçlarını bir araya getirdik.

1. Temel Sağlık Koşulları

Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kronik alkol tüketimi veya başka bir altta yatan sağlık durumu, kanınızın pıhtılaşma yeteneğini azaltabilir ve bu nedenle burnunuzun kanamasına neden olabilir. Hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve konjestif kalp yetmezliği gibi kalp rahatsızlıkları da hipertansif kriz gibi burun kanamasına neden olabilir – şiddetli bir baş ağrısı, nefes darlığı ve anksiyetenin eşlik etmesi gibi kan basıncında ani, hızlı bir artış olabilir. Soğuk algınlığı, alerjiler ve sıklıkla burun üfleme, burnunuzun yüzeyini tahriş edebilir ve burun kanamasıyla sonuçlanabilir.

2. Kuru Hava Burun Kanamasına Neden Olur

Burun kanaması iç mekân ısıtması veya açık soğuktan gelen kuru hava, burnun iç yüzeyini kurutarak çatlamasına ve hava almalarına neden olabilir. Uyurken nemlendiriciyi kullanmak kurumayı rahatlatabilir ve burun spreyleri burun deliklerini nemlendirmeye yardımcı olur.

3. Kan inceltici ilaçlar

Burun kanaması ağrıyı tedavi etmek için kullanılan antikoagülan (kan inceltici) ilaçlar, aspirin ve nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar burun kanamasına neden olabilir. Kan pıhtılaşması, burun kanamasının önlenmesinde veya durdurulmasında gerekli bir adım olduğu için, kanın pıhtılaşma yeteneğini değiştiren herhangi bir ilaç, kanlı bir burun yaratabilir veya daha da zorlaşabilir. Örnekler arasında Coumadin veya Jantoven (warfarin) gibi antikoagülanlar, platelet ilaçları Plavix (klopidogrel bisülfat), aspirin gibi reçetesiz ilaçlar ve reçeteli veya reçetesiz NSAIDS gibi naproksen bulunmaktadır.

Kalp hastalığı atriyal fibrilasyonu (AFib) olan, düzensiz bir kalp atışı olan birçok insan, kan pıhtılarının oluşmasını önlemek için antikoagülan ilaç alır. Kalp krizi geçirdiyseniz, doktorunuz nüksü önlemek için günlük bir aspirin önerebilir. Kan pıhtıları kanın içinden geçip beyin ya da kalbe ulaşırsa inme ya da kalp krizine yol açabilir, ancak pıhtıları önlemek için yaygın olarak kullanılan antikoagülan ilaçlar kanama riskini artırır.

 4. Burun Karıştırma veya Kazıma

Burun deliğinde burun deliğinden gelen kan damarlarına kazara yaralanma, burun kanaması problemine neden olabilir. Bu, çocuklarda yaygındır, ancak burunlarında kaşıntı veya kaşınmaya eğilimli olan yetişkinlerde de yaygındır.

 Burun kanaması nasıl durdurulur?

Otururken ve öne doğru eğilirken, burun deliklerinizi en az 10 dakika boyunca kapatarak, ağzınızdan nefes alarak kanamayı durdurmak için doğrudan basınç kullanın. Alternatif olarak, dil bastırıcılar ve bant veya cihaz alabilirsiniz..Kanama tekrar başlarsa, burnunuzun kan damarlarını daraltmak için nazal dekonjestan sprey (Afrin, Dristan veya Vicks Sinex gibi) kullanın ve tekrar kanamayı durdurmak için doğrudan basınç uygulayın. Başka bir kanlı burnu önlemek için, burnunuzun içinde nemlendirmek için salin ve topikal merhem kullanın.

Çoğu burun kanaması evde tedavi edilebilse de, bazıları şiddetlidir ve tıbbi müdahale gerektirir. Fakat bazı durumlarda, örneğin aspirin veya varfarin gibi kan incelticiler alıyorsanız, burun kanamaları oldukça ilgili olabilir ve tıbbi bakım gerektirebilir. ”Bu gibi durumlarda, sağlık uzmanınızın kan inceltici ilaç dozunu ayarlaması gerekebilir.

Haftada birden fazla burun kanaması olması da doktorunuzla konuşmanızın bir işaretidir. Burun kanamaları tekrarlanıyorsa – kan inceltici ilaçları kullanıyor olun ya da olmasın – birinci basamak doktorunuzdan yardım almak mantıklı” diyor. Tekrarlayan burun kanamalarının diğer daha önemli tıbbi koşullara işaret edebileceğini gösterir.

Burun kanaması birkaç dakikadan uzun sürerse veya doğrudan manuel basınçla kanamayı durduramazsanız, acil serviste kesinlikle tıbbi yardım almalısınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like