İç Hastalıkları

Kolon Kanseri Neden Oluşur Belirtileri Tedavisi

Kolon Kanseri Tedavisi

Kolon kanseri, diğer bir adıyla kalın bağırsak kanseridir. En tehlike hastalıkların başında gelen kolon kanserine batılı ülkelerde daha sık rastlanır. Genellikle 60’lı yaşlarda ve sonrasında görülür.

Kolon Kanseri Neden Oluşur, Belirtileri ve Tedavisi

Kolon yani kalın bağırsak, sindirim sistemindeki ince bağırsaktan sonra gelen bölüme verilen addır.

Kolon kanserinin nedenleri

Çevresel ve kalıtsal nedenlerden meydana geldiğini söylemek mümkün. Ancak kesin olarak nedenini belirtmek oldukça güçtür. Ailesinde kolon, meme ve yumurtalık kanseri olan kişilerde görülme olasılığı oldukça yüksektir. Gardner Sendromu ve Ailesel Polipozis, ülseratif kolit ve crohn hastalığı da kolon kanserine neden olabilmektedir. Bu sebeple ara ara doktor kontrolüne başvurmak gerekir. Ayrıca düzensiz beslenme ve yanlış yapılan diyetler de kansere yol açabilir. Obezite, hareketsizlik, sigara ve alkol tüketimi de kolon kanserini tetiklemektedir.

Kolon kanserinin belirtileri;

  • Dışkı da kan görülmesi
  • İştah ve kilo kaybı
  • Sürekli yorgunluk
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Karın ağrısı, şişkinlik ve kabızlık

Bu belirtiler kolon kanserinin evresine göre değişkenlik gösterir. Dışkı vücuttan atılamazsa kalın bağırsakta birikir ve dışkı geçişini zorlaştırır. Bu durum ilerledikçe kalın bağırsak daralmaya başlar. Kabızlık ve ağrı kolon kanserinin belirtisidir. İlaçlarla da kabızlık sorunu çözülmüyorsa mutlaka doktora başvurmak ve bazı tetkikler yapmak hayati önem taşır.

Kolon kanserinin tanısı oldukça kolaydır. Kolonoskopi yöntemiyle kalın bağırsak görüntülenir ve bağırsağın üzerini örten bir tabaka var ise alınarak incelenir. Bir diğer yöntem ise sigmoidoskopi adı verilen video görüntülemedir.

Kolon kanserinin tedavisi

Kolon kanserinin tedavisi cerrahi işlem gerektirir. Kanserli bölge alınarak bağırsağın işlevini devam ettirmesi sağlanır. Kemoterapi, ışın tedavisi (radyoterapi) de diğer yöntemler arasındadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like