Genel

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

D vitamini eksikliği en sık yaşlılarda görülmektedir. Süt, peynir, yumurta ve balık D vitamini içeren gıdalar arasında yer alır. Bunun yanı sıra, güneş D vitamini deposudur.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Cildimiz güneşin UVB (Ultraviole B) ışınlarını kullanarak D vitamini üretimini sağlayabilir. Günde 15 dakika güneşe çıkmak yetişkin bir insan için yeterlidir. Ancak buna rağmen D vitamini eksikliği en sık görülen rahatsızlıklardan biridir.

D vitamini; dişlerin, kemiklerin gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi, tansiyonun dengelenmesi, bazı hastalıkların önlenmesi, insülin salınımının ve metabolizmanın düzenlenmesine yardımcıdır.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

 1. Gıdalardan yeterince D vitamini alamamak
 2. Güneşsiz bölgelerde yaşamak ya da güneşe çıkmamak
 3. Yanlış beslenme
 4. Güneş kremleri güneşten gelen D vitaminini engellemesi
 5. Ten renginin koyu olması
 6. Kilolu olma
 7. Yaşlılık
 8. Sindirim sistemi bozuklukları

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

 • Baş bölgesi olmak üzere aşırı terleme
 • Depresyon
 • Sürekli yorgunluk
 • Grip olmak
 • Kemik ağrıları

D vitamini eksikliği tedavi edilmezse kemik erimesi, raşitizm(kemik yamukluğu), solunum yolu hastalıkları, otoimmün hastalıklar, kanser, alzheimer, parkinson, şeker ve kalp hastalığı gibi birçok hastalığa yol açmaktadır.

D Vitamini Eksikliğinin Tedavisi

Vitamin hapları ve iğneleri ile D vitamini eksikliği tedavi edilmektedir. Verilen ilaçlarla D vitamini oranı yüksektilir.. Tedaviye ilk başlandığında ilaçların dozu yüksek verilerek eksikliğin hızla yok edilmesi sağlanır. Sonraki aşamalarda ise dozlar azaltılarak D vitamini seviyesi korunmaya çalışılır.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like