Menapoz Nedir Belirtileri Nelerdir?

Prostat Kanserinin Belirtileri ve Tedavisi

Nazal Polip Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Burun Kanaması

Böbrek Taşının Nedenleri ve Belirtisi

İç Hastalıkları 29 Mayıs, 21:40'de eklendi

En yaygın olan taş oluşumu böbreklerde görülmektedir. Herkes çevresindeki bir kişide böbrek taşı olduğunu ve dayanılmaz ağrılara neden olduğunu bilir. En çok erkeklerde görülen böbrek taşı, kalıtsal hastalıklar arasında  yer alır.

Böbrek Taşı Neden Oluşur ve Belirtisi

Böbrek taşı, vücutta bulunan bazı kimyasalların sertleşmesi ile meydana gelir. Vücutta fitre görevi gören böbrekler, gereksiz ve fazla maddelerin idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Böbrekte bulunan fosfat, kalsiyum gibi minerallerin vücuttan atılamamasıyla biriken bu maddeler katılaşarak böbrek taşlarının oluşmasına yol açar.

Böbrek Taşının Nedenleri

Böbrek taşlarının başlıca nedenleri; yeterli su içmemek, bazı ilaçlar, düzensiz beslenme, obezite, çok fazla tuz ve şeker tüketmektir. Gut hastalıklarında böbrek taşı oluşumu oldukça sık görğlmektedir. Ayrıca kalıtsal olarak da bu hastalığa yakalanmak mümkün.

Kalsiyumun fazla alınması, çikolata, çeşitli çaylar, ıspanak, pazı ve pancar gibi oksalat bileşenlerinin zengin olduğu yiyeceklerin sık tüketilmesi, idrarın asidik olması, sistinüri, triod ve kronik bağırsak iltihabı gibi hastalıklar böbrek taşı oluşumunu tetikleyen diğer faktörlerdir.

Böbrek Taşının Belirtileri

Böbrek taşları hareket halinde olmadıkça ağrıya neden olmaz, şiddetli böbrek ağrıları ancak hareket etmeye başladıklarında oldukça şiddetli ağrılar baş gösterir. Bu ağrılar böbrek taşının olduğu bölgeden kasığa doğru yayılmaktadır. Böbrek taşının hareketine göre  ağrı bölgeleri de değişiklik gösterebilir. Küçük taşlar idrar yolundan geçerken ağrı yapmaz, ancak büyük taşlar idrar yolunu kapatarak ağrılara ve kanamalara neden olabilir.

Yorumlar

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
kadinvsaglik Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kadinvsaglik
Ziyaretçi
kadinvsaglik

Böbrek taşının nedenleri ve belirtisi yazınız özenle hazırlanmış çok ayrıntılı.

Uyarı! Sayfa içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi amacıyla kullanılamaz. Herhangi bir hastalık ile ilgili şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sizi en son eklenen yazılar ile bilgilendirmek istiyoruz.