Genel

Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Diyet Nasıl Olmalıdır

Günümüzde en önemli beslenme sorunu sağlıksız ve dengesiz beslenmedir.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Fast food tüketiminin artması obeziteye neden olmakta ve bu nedenle birçok hastalığa yol açmaktadır. Peki, sağlıklı ve dengeli beslenme nasıl olmalıdır?

Gıda tüketimi yapılırken mutlaka vücut için sağlıklı yiyecekler seçilmelidir. Sebze, meyve, et, baklagil ve süt ürünleri tercih edilmelidir. İdeal kilonuzu korumak, günde en az 2 litre su içmek, öğün atlamamak, yağlı tüketmemek, abur cuburdan olabildiğince sakınmak, sigara ve alkolden uzak durmak ve egzersiz yapmak oldukça önemlidir.

Mısır, buğday, kepek, çavdar, yulaf, yulaf ezmesİ, ceviz, keten tohumu, kabuklu kuru yemişler, meyve ve sebzeler, bakliyatlar vb. elyaf içeren besinler tercih edilmelidir.Kereviz, havuç, kabak, biber, portakal, greyfurt, karnabahar, patlıcan ve enginar gibi besinlerin tüketiminin artırılması gereklidir.
Süt ve süt ürünlerinde uzun süre bozulmayan ürünlerden uzak durmak gerekir. Çünkü uzun süre raf ömrü bulunan ürünler sağlık açısından tehlikelidir. Seçilen ürünlerin organik olması oldukça önemli bir faktördür.

Protein tüketmek vücut açısından gereklidir. Kırmızı etin yanı sıra beyaz etin tüketilmesi de önem taşımaktadır. Yumurta da protein açısından zengindir ve köy yumurtası tercih edilmelidir.

Katı yağ tüketiminden uzak durmak gereklidir. Bunun yerine sıvı yağ tercih edilmeli, özellikle de zeytin yağı tüketimine özen gösterilmelidir.

Bazı tavsiyeler:

  • Meyve ve sebzeler bol su ile güzelce yıkanmalı
  • Besinler oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemeli
  • Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmeli
  • Evde yapılan ekmeğin tüketilmesi

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like