Genel

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği operasyonları burunda meydana gelen şekil bozuklukları sonucu uygulanan operasyonla giderilmesidir. Burunda meydana gelen kaza, anatomik deformasyon, düşme, darbe, darp gibi tramvatik olaylar sonucunda burun şeklinin bozulmasına sebep olan sebeplerdir. Burun bu deformasyonlar sonucu nefes almakta güçlük çeker. Son zamanlarda ülkemizde burun estetiğine olan talep artmaktadır. Sadece şekil bozukluklarını gidermek için değil, kişilerin istedikleri burun şeklini elde edebilmeleri de burun ameliyatlarına talebi arttırmıştır. Burun, yüz hatlarında en önemli faktörlerden biridir. Cerrahlar burun eğriliklerini ve deformasyonlarını gidermekle beraber yüz hatlarına uygun bir burun şekli oluşturmak amacıyla operasyon gerçekleştirmektedirler.

Burun estetiği operasyonuna girilmeden önce mutlak muayene olunması gerekir. Herhangi bir hastalığınızın olup olmadığını cerrahınızla paylaşmanız gerekir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar meydana gelebilir. Doktorunuz operasyon öncesi, burundaki şekil bozukluğunu ve nasıl bir buruna sahip olmak istediğinizi size bildirir. Muayeneler bittikten sonra fotoğraflarınız çekilir bilgisayar üzerinde photoshop işlemi uygulanarak, istediğiniz burun şeklinin yüzünüzde nasıl duracağı size gösterilir. Bu sayede ameliyat sonrası oluşacak olan burun formunuzu gördüğünüz için istediğiniz sonuca ulaşamayacağınıza dair kaygınız ortadan kalkacaktır. Bütün tetkiklerin bitmesi sonucu size ameliyat günü verilir.

Burun estetiği yöntemleri 

Burun estetiği iki farklı şekilde yapılır:

  • Açık burun ameliyatı 
  • Kapalı burun ameliyatı

Burun estetiği ameliyatlarında iki farklı teknikte kullanılabilir. Günümüzde kapalı burun ameliyatı, açık burun ameliyatından daha çok rağbet görmektedir. Bir tespitte bulunmamız gerekirse, önemli olan burnun kesiliş şekli ya da formu değil sonucun başarılı olmasıdır.

Açık burun estetiği ameliyatı:

Bu ameliyat türünde; buruna ters V şeklinde kesikler atılarak burun açılır. Bu uygulama cerraha daha geniş bir görüş açısı sağlar. Dolayısıyla cerrahın problemi görmesi ve probleme müdahale etmesi daha da kolaylaşır. Kıkırdak ve kemikte uygulanan işlemler kapalı burun ameliyatı ile aynıdır. Kapalı burun ameliyatına nazaran iyileşme ve ameliyat izlerinin kaybolma süresi daha uzundur.

Kapalı burun estetiği ameliyatı:

Kapalı burun estetiği ameliyatında; burun deliğinden bir kesik atılarak çalışma alanı oluşturulur. Bu sayede burnun kemik ve kıkırdağına tam anlamıyla erişim sağlanır. Kapalı burun ameliyatlarında cerrahın görüş açısı, açık burun ameliyatına nazaran daha kısıtlıdır. Kıkırdak ve kemik üzerine uygulanan işlemler aynıdır.

op. dr. ergün kürün

KBB UZMANI

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like