Bulaşıcı Hastalıklar Salgın Hastalıklar

Gripten Korunmak İçin Spor Yapın!

İngiliz bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, spor yapan insanların gribe yakalanma oranlarının diğer insanlara nazaran daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Spor sırasında terleme ve meydana gelen nabız artışının grip mikroplarına karşı direnç gösterdiği belirtildi.

Londra da Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda çalışma yapan bilim adamları sporun insan sağlığı üstündekilerini araştırdı. Araştırmaya bağlı olarak 4 bin 800 kişiyle görüşme yapılarak bu sonuçlar elde edildi. Araştırma boyunca görüşülen kişilere yaş ortalaması, spor yapıp yapmadıkları, ne sıklıkla bisiklet kullandıkları, eğer koşuyorlarsa haftada kaç saat koştukları gibi bir takım sorular yöneltildi.
Verilen cevapları inceleyen bilim adamları, hayatını egzersiz yapmadan geçiren insanların grip mikroplarına daha sık maruz kaldığını, orta seviyede efor sarf eden kişilerin biraz daha dirençli olduğunu ve yarışmacı klasmanın da yoğun şekilde spor ile uğraşan kişilerin ise grip mikroplarına karşı oldukça dirençli olduğu ortaya çıktı.

Uzmanların belirttikleri bir diğer önemli nokta ise nabız artışı ve terleme. Terleme ve nabız artışı sağlayan sporlarla uğraşmak gribe yakalanma oranında %10 gibi bir azalma sağlıyor. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan tabloda gördüğümüz gibi sadece spor yaparak bile grip mikroplarına karşı vücudumuzun direncini arttırabiliriz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like