Nazal Poliplerin Kanser Riski Var Mıdır?

Burun Polipleri

Burun Estetiği Yaptırmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bel Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Gripten Korunmak İçin Spor Yapın!

Bulaşıcı Hastalıklar, Salgın Hastalıklar 12 Eylül, 09:34'de eklendi

İngiliz bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, spor yapan insanların gribe yakalanma oranlarının diğer insanlara nazaran daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Spor sırasında terleme ve meydana gelen nabız artışının grip mikroplarına karşı direnç gösterdiği belirtildi.

Londra da Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda çalışma yapan bilim adamları sporun insan sağlığı üstündekilerini araştırdı. Araştırmaya bağlı olarak 4 bin 800 kişiyle görüşme yapılarak bu sonuçlar elde edildi. Araştırma boyunca görüşülen kişilere yaş ortalaması, spor yapıp yapmadıkları, ne sıklıkla bisiklet kullandıkları, eğer koşuyorlarsa haftada kaç saat koştukları gibi bir takım sorular yöneltildi.
Verilen cevapları inceleyen bilim adamları, hayatını egzersiz yapmadan geçiren insanların grip mikroplarına daha sık maruz kaldığını, orta seviyede efor sarf eden kişilerin biraz daha dirençli olduğunu ve yarışmacı klasmanın da yoğun şekilde spor ile uğraşan kişilerin ise grip mikroplarına karşı oldukça dirençli olduğu ortaya çıktı.

Uzmanların belirttikleri bir diğer önemli nokta ise nabız artışı ve terleme. Terleme ve nabız artışı sağlayan sporlarla uğraşmak gribe yakalanma oranında %10 gibi bir azalma sağlıyor. Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan tabloda gördüğümüz gibi sadece spor yaparak bile grip mikroplarına karşı vücudumuzun direncini arttırabiliriz.

Yorumlar

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Frengi Hastalığı

Frengi Hastalığı

0
0
17 Eylül, 18:15
Domuz Gribi

Domuz Gribi

0
0
14 Eylül, 09:23
Bronşit

Bronşit

0
0
13 Eylül, 07:10
Boğmaca Hastalığı

Boğmaca Hastalığı

0
0
12 Eylül, 09:33
Uyarı! Sayfa içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Tanı, teşhis ve tedavi amacıyla kullanılamaz. Herhangi bir hastalık ile ilgili şüpheniz varsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Sizi en son eklenen yazılar ile bilgilendirmek istiyoruz.